• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

NAVYLON

ERBA NYLON 6 ( POLİAMİD 6 ) NAVYLON MARKA İPLİKLERİMİZ

Erba nylon 6 ( poliamid 6 ) navylon marka ipliklerimiz 15 denyeden 100 denyeye ham ( fdy ) ipliklerden texturize ( dty ) ipliklere kadar uzanan geniş bir yelpazeyi ihtiva eder.

 

Nylon aynı zamanda kömür, su ve havadan yapılabilen ilk ticari sentetik polimer’dir.Nylon 6 ve nylon 6.6 tüm nylon liflerin % 98 ini oluşturan en önemli nylon çeşitleridir.Nylon 6/12 , nylon 11 ve nylon 12 yanında aramidler yani aromatik poliamid çeşitleride özel uygulamalarda kullanılırlar.


NYLON HAKKINDA GENEL BİLGİ 

Nylon sentetik polymerler ailesinden thermoplastik bir maddedir. İlk olarak 1935 yılında wallace carothers grubundan gerard j.berchet tarafından bulunmuştur.
Nylon ilk 1938 yılında diş fırçası olarak ürün haline gelmiş ve sonrasında bayan külotlü çorabının 1940 yılında keşfi ile dünyaca ünlü olmuştur.

SON KULLANIM

Nylon 6 yüksek dayanıklılıkta, düzgün, ısı mukavemeti olan devamlı filament iplikleri ,monofilament iplikler ve kesik elyaf olarak kullanılırlar. Nylon elyaf dairesel , üçgen , çok loblu , düz , tezturize gibi farklı kesitlerde oluşur.
Nylon iplikler ve lifler konfeksiyon , ev dekorasyonu ve endüstriyel alanlarda yüksek dayanıklılık ve düşük sürtünme gerektiren yerlerde kullanılırlar.


ERBA NYLON 6 ( POLİAMİD 6 ) NAVYLON MARKA İPLİKLERİMİZ
 
  NYLON 6.0
GERİLME MUKAVEMETİ 
(gram/denye) – KURU
4.5-5.4
GERİLME MUKAVEMETİ    
(gram/denye) – ISLAK
4.1-4.9
UZAMA  (%) – KURU27-33
UZAMA  (%) -ISLAK30-37
ÖZGÜL AĞIRLIK1.14
YUMUŞAMA DERECESİ170  oC
ERGİME DERCESİ212-220  oC

ERBA NYLON 6 TEXTÜRİZE ( DTY ) NAVYLON MARKA İPLİKLERİMİZ

TEXTURİZE NAYLON

 

 

 

 

 

 

 

denye /   filament

kat

filament şekli

Parlaklık

Çekim yönü